Od czego zależy kwota dofinansowania do paneli słonecznych?

Odnawialne źródła energii coraz bardziej zyskują na popularności na całym świecie, także w Polsce. Prognozowane podwyżki cen prądu są dodatkową zachętą do montażu paneli słonecznych na swoim dachu czy działce. Choć początkowo może się to wydawać dużą inwestycją, warto skorzystać z dofinansowań oferowanych przez różne programy. Dofinansowanie do fotowoltaiki – z jakich programów możesz skorzystać? Dzięki temu, że zarówno Unii Europejskiej, jak i polskiemu rządowi zależy na tym, by jak najwięcej […]

Zobacz więcej

Odnawialne źródła energii coraz bardziej zyskują na popularności na całym świecie, także w Polsce. Prognozowane podwyżki cen prądu są dodatkową zachętą do montażu paneli słonecznych na swoim dachu czy działce. Choć początkowo może się to wydawać dużą inwestycją, warto skorzystać z dofinansowań oferowanych przez różne programy.

Dofinansowanie do fotowoltaiki – z jakich programów możesz skorzystać?

Dzięki temu, że zarówno Unii Europejskiej, jak i polskiemu rządowi zależy na tym, by jak najwięcej polskich gospodarstw domowych produkowało własny prąd, powstało wiele programów pozwalających na uzyskanie dofinansowania do montażu paneli słonecznych. Jednymi z najbardziej popularnych są: program “Czyste Powietrze”, “Energia Plus”, ulga termomodernizacyjna czy rządowy program “Mój Prąd”. Ten ostatni jest jednak najbardziej aktualny, gdyż jego najnowsza edycja rusza już 1 lipca 2021 r. Jaką kwotę dofinansowania można dzięki niemu zyskać i od czego jest ona zależna?

Dofinansowanie do paneli słonecznych - od czego zależy jego wysokość?

W dużej mierze kwota dofinansowania zależna będzie od rodzaju programu, z którego zdecydujemy się skorzystać. Każdy z wymienionych wyżej programów ma bowiem inne wymagania i kieruje się innymi zasadami. Program “Mój Prąd” pozwala na uzyskanie ok. 5 tysięcy złotych dla osób fizycznych na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kW do 10 kW. Warto jednak zaznaczyć, że kwota dofinansowania nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych, zatem najczęściej jej wysokość będzie zależna od wielkości instalacji. Program “Czyste Powietrze” z kolei obejmuje jedynie wymianę starych źródeł ciepła na nowe instalacje – w tym przypadku wysokość dofinansowania jest zależna nie tylko od zakresu przedsięwzięcia, ale także przeciętnych dochodów członków gospodarstwa domowego. Program “Energia Plus” kierowany jest do przedsiębiorców. Oprócz tych oficjalnych programów dofinansowań wiele banków oferuje także bardzo korzystne kredyty na instalacje fotowoltaiczne, a firmy mogą nawet skorzystać z oferty leasingu. Warto pamiętać, że profesjonalna firma sprzedająca fotowoltaikę pomoże także w pozyskaniu środków na instalację.