Jakie są warunki dofinansowania do paneli fotowoltaicznych?

Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie, a energia słoneczna stanowi jedno z najważniejszych odnawialnych źródeł energii. Pod wieloma względami panele fotowoltaiczne są lepsze od innych źródeł energii. Aby zwiększyć opłacalność przedsięwzięcia oraz znacząco skrócić czas jego zwrotu, warto zastanowić się nad możliwością zdobycia dostępnego dofinansowania. Zalety fotowoltaiki Zalety fotowoltaiki są niepodważalne, szczególnie istotna jest niezależność od podwyżek cen prądu i zewnętrznych dostawców prądu. Energia […]

Zobacz więcej

Na całym świecie popularność systemów fotowoltaicznych dynamicznie rośnie, a energia słoneczna stanowi jedno z najważniejszych odnawialnych źródeł energii. Pod wieloma względami panele fotowoltaiczne są lepsze od innych źródeł energii. Aby zwiększyć opłacalność przedsięwzięcia oraz znacząco skrócić czas jego zwrotu, warto zastanowić się nad możliwością zdobycia dostępnego dofinansowania.

Zalety fotowoltaiki

Zalety fotowoltaiki są niepodważalne, szczególnie istotna jest niezależność od podwyżek cen prądu i zewnętrznych dostawców prądu. Energia pochodząca ze słońca jest darmowa, a dostęp do niej jest nieograniczony. Systemy fotowoltaiczne wykazują niską szkodliwość dla środowiska, nie ingerują w środowisko oraz nie wytwarzają szkodliwych dla ludzi i zwierząt substancji oraz opadów. Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Nadwyżki prądu można przekazać do zewnętrznej sieci energetycznej, a nadwyżkę odebrać w okresie zmniejszonej wydajności paneli słonecznych. Pracujące panele są bezobsługowe oraz ciche, dlatego jest to idealne rozwiązanie na obszarach gęsto zabudowanych. Montaż systemu fotowoltaicznego dla instalacji do 50 kW nie wymaga pozwolenia na budowę, a dodatkowo można je instalować zarówno na dachu, jak również na gruncie oraz budynkach przylegających takich jak garaż czy obiekty gospodarcze. Instalacja paneli wpływa na ostateczną wartość nieruchomości. Obecnie możliwe jest wsparcie finansowe w formie dotacji i niskooprocentowanej pożyczki na zakup oraz montaż fotowoltaiki. W ramach ulgi termomodernizacyjnych panele fotowoltaiczne można również odliczyć od podatku.

Możliwość pozyskania dofinansowania

Inwestując w technologie fotowoltaiczne, można skorzystać z wielu możliwości dofinansowania – pożyczek niskooprocentowanych, pożyczek z umorzeniem czy dotacji „Mój Prąd”. To bezzwrotne dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych, które ma na celu zwiększenie ich liczby. Pozyskane środki pozwalały na sfinansowanie nawet do 50% kosztów zakupu i montażu przydomowej mikroinstalacji o mocy między 2 a 10 kWp. Ponadto dofinansowaniu podlegają wyłącznie przedsięwzięcia, w których projekt został zakończony przed złożeniem wniosku. Koszty inwestycji, które nie zostały pokryte przez dotację, można odliczyć od podatku. Korzystając z dofinansowania „Mój Prąd”, można równocześnie starać się o inne formy dofinansowania.