Jakie są koszty założenia paneli fotowoltaicznych?

Jakie są koszty założenia paneli fotowoltaicznych?

Nowoczesne systemy fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a do tego pomagają dbać o środowisko naturalne, wytwarzając energię w nieszkodliwy sposób. To sprawia, że z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Jednak niektórzy zastanawiają się, po jakim czasie taka inwestycja się zwróci. Przybliżamy koszty założenia paneli fotowoltaicznych i wyjaśniamy, jakie istnieją możliwości finansowania. Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna W kosztach instalacji fotowoltaicznej należy uwzględnić […]

Zobacz więcej

Nowoczesne systemy fotowoltaiczne pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a do tego pomagają dbać o środowisko naturalne, wytwarzając energię w nieszkodliwy sposób. To sprawia, że z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiązanie. Jednak niektórzy zastanawiają się, po jakim czasie taka inwestycja się zwróci. Przybliżamy koszty założenia paneli fotowoltaicznych i wyjaśniamy, jakie istnieją możliwości finansowania.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna

W kosztach instalacji fotowoltaicznej należy uwzględnić panele fotowoltaiczne, falownik i inne elementy systemu, niezbędne pomiary, a także montaż i dostawę. Od czego zależna jest cena montażu paneli fotowoltaicznych? Na polskim rynku ceny instalacji fotowoltaicznych są bardzo zróżnicowane. Mogą wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niektóre z firm od lat proponują stałe ceny, ale powstaje też sporo nowych, co przyczynia się do zróżnicowania cen. Panele fotowoltaiczne różnią się od siebie wydajnością, mocą i jakością. Na wysokość ceny ma też wpływ miejsce, w którym będzie zamontowana instalacja, czyli na przykład rodzaj dachu. Od tego jest zależne, jaka konstrukcja montażowe będzie musiała być zastosowana i ile czasu zajmie jej przygotowanie. Jeżeli wydatek na instalację paneli fotowoltaicznych wydaje się spory, to nie warto rezygnować z tego projektu, jeśli przeszkodą są jedynie kwestie finansowe. Istnieje kilka źródeł finansowania fotowoltaiki. Istnieje możliwość skorzystania z dofinansowania z programów rządowych, leasingu lub dedykowanego kredytu na fotowoltaikę. W uzyskaniu wsparcia finansowego może pomóc zespół specjalistów z firmy zajmującej się montażem paneli fotowoltaicznych. Trzeba też brać pod uwagę, że ceny energii elektrycznej prawdopodobnie będą wzrastać. Im więcej energii zużywa gospodarstwo, tym inwestycja w panele fotowoltaiczne szybciej się zwróci. Oprócz jednorazowego kosztu za instalację istnieją jeszcze niewielkie koszty eksploatacji. W ich skład wchodzi mycie paneli i przeglądy. Można też wykupić dodatkowo płatne ubezpieczenie.