Jak panele fotowoltaiczne działają w pochmurne dni?

Ceny prądu stale rosną i nic nie wskazuje na to, że w przyszłości sytuacja ulegnie zmianie na lepsze. Z tego względu coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnym rozwiązaniem w postaci ogniw fotowoltaicznych. Sprzyjają temu dotacje, które pozwalają zmniejszyć koszty inwestycji w odnawialne źródła energii. Wyjaśniamy, w jaki sposób działają panele fotowoltaiczne w pochmurne dni. Brak słońca a fotowoltaika – tego możesz nie wiedzieć! Fotowoltaika pozwala nie tylko ograniczyć wydatki na energię […]

Zobacz więcej

Ceny prądu stale rosną i nic nie wskazuje na to, że w przyszłości sytuacja ulegnie zmianie na lepsze. Z tego względu coraz więcej osób zastanawia się nad alternatywnym rozwiązaniem w postaci ogniw fotowoltaicznych. Sprzyjają temu dotacje, które pozwalają zmniejszyć koszty inwestycji w odnawialne źródła energii. Wyjaśniamy, w jaki sposób działają panele fotowoltaiczne w pochmurne dni.

Brak słońca a fotowoltaika - tego możesz nie wiedzieć!

Fotowoltaika pozwala nie tylko ograniczyć wydatki na energię elektryczną, ale także przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego, które jest coraz bardziej zanieczyszczone. To największe zalety paneli fotowoltaicznych, jednak wiele osób zastanawia się, jak rozwiązanie to sprawdza się w pochmurne dni, których w naszej strefie klimatycznej jest sporo. W sezonie jesienno-zimowym oraz wczesną wiosną bezchmurne niebo i słoneczna pogoda to rzadkość więc, czy inwestycja w fotowoltaikę jest opłacalna? Jak najbardziej tak, bo instalacje fotowoltaiczne nie przestają działać, gdy niebo zasnute jest chmurami, choć ich wydajność się zmniejsza.

Czysta energia ze słońca - jaka jest sprawność paneli fotowoltaicznych w pochmurne dni?

Największą wydajnością cechują się instalacje fotowoltaiczne, które znajdują się na dobrze nasłonecznionym terenie. Wiosną i latem, czyli od marca do sierpnia, produkcja energii elektrycznej z instalacji o mocy 1 kWp wynosi średnio:

  • 100 kWh w marcu,
  • 140 kWh w kwietniu,
  • 150 kWh w maju,
  • 140 kWh w czerwcu,
  • 140-130 kWh w lipcu i sierpniu,
  • 110 kWh we wrześniu.

Oczywiście są to wartości znacznie uśrednione, które różnią się m.in. od stopnia nasłonecznienia terenu.

W miesiącach, w których występuje duże zachmurzenie, czyli w październiku i listopadzie, produkcja prądu z energii słonecznej stopniowo spada i wynosi pomiędzy 70-35 kWh z instalacji o mocy 1 kWp. W grudniu i styczniu to powyżej 20 kWh (średnio 22-27 kWh), jednak w lutym obserwujemy już wzrost do ponad 40 kWh. Jak widać, panele fotowoltaiczne nie są bezużyteczne w pochmurne dni. Choć ich wydajność się zmniejsza, to nadal produkują energię elektryczną.