Jak odróżnić kolektor słoneczny od modułu PV?

Kolektory słoneczne i moduły PV to dwa systemy, których celem jest przetwarzanie energii słonecznej. Chociaż te rozwiązania różnią się od siebie budową, działaniem i przeznaczeniem, jednak niejednokrotnie użytkownicy mają problem z jednoznacznym odróżnieniem ich od siebie. Często pojęcia te są mylone, dlatego w tym artykule wyjaśnimy, jak odróżnić kolektor słoneczny od modułów fotowoltaicznych. Kolektory słoneczne i moduły PV: przeznaczenie Kolektory słoneczne służą do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Mogą też […]

Zobacz więcej

Kolektory słoneczne i moduły PV to dwa systemy, których celem jest przetwarzanie energii słonecznej. Chociaż te rozwiązania różnią się od siebie budową, działaniem i przeznaczeniem, jednak niejednokrotnie użytkownicy mają problem z jednoznacznym odróżnieniem ich od siebie. Często pojęcia te są mylone, dlatego w tym artykule wyjaśnimy, jak odróżnić kolektor słoneczny od modułów fotowoltaicznych.

Kolektory słoneczne i moduły PV: przeznaczenie

Kolektory słoneczne służą do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Mogą też wspomagać pracę centralnego ogrzewania i służyć do podgrzewania wody w basenie. Z kolei moduły fotowoltaiczne mają na celu przetwarzanie energii słonecznej na energię elektryczną, która ma wszechstronne zastosowanie — wykorzystywana jest m.in. do oświetlenia budynku, zasilania urządzeń elektronicznych i elektrycznych.

Kolektory słoneczne i moduły PV: budowa

System kolektorów słonecznych składa się z takich elementów jak:

  • kolektory (umieszczane zwykle na dachu),
  • zasobnik ciepłej wody,
  • rury łączące kolektory z zasobnikiem,
  • pompa,
  • sterownik,
  • naczynie wzbiorcze i inne elementy zabezpieczające.

Z kolei standardowy system fotowoltaiczny składa się z następujących komponentów:

  • ogniwa fotowoltaiczne,
  • falownik (inwerter),
  • przewody elektryczne,
  • aparatura zabezpieczająca.

Kolektory słoneczne i moduły PV: działanie

Największe różnice między tymi dwoma systemami ujawniają się w ich działaniu. Wynika to przede wszystkim z ich budowy oraz rodzaju pozyskiwanej energii. Kolektory zmieniają padające promieniowanie słoneczne na ciepło, które następnie przekazywane jest do instalacji domowej. W ten sposób przygotowywana jest ciepła woda użytkowa (kolektory słoneczne zdecydowanie rzadziej wykorzystywane są również do ogrzewania pomieszczeń). Wydajność kolektorów w dużej mierze zależy od ilości energii pochodzącej ze słońca, dlatego w okresie wiosennym i letnim system zapewnia nam najwięcej pożytku.

Moduły PV wykorzystują w swoim działaniu efekt fotowoltaiczny, który polega na tym, że w ciele stałym powstaje siła elektromotoryczna pod wpływem promieniowania słonecznego. Znajdujące się w panelach ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały pod wpływem światła słonecznego. W falowniku prąd jest przetwarzany i może być wykorzystany do zasilania domowych urządzeń.