Jak dobrać odpowiedni rozmiar modułów fotowoltaicznych?

Dobór wymiarów modułów fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od powierzchni dachu lub miejsca, na którym chcemy zamontować instalację, a także od zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną. Zapotrzebowanie domu na energię elektryczną Wielkość modułów przekłada się na ich moc. Bardzo ważne jest zatem, aby dokładnie oszacować, jakie jest zapotrzebowanie domu na energię. Następnie trzeba zastanowić się, czy planowana instalacja ma pokryć całość zapotrzebowania, czy tylko część. W ten sposób wyznacza się […]

Zobacz więcej

Dobór wymiarów modułów fotowoltaicznych zależy przede wszystkim od powierzchni dachu lub miejsca, na którym chcemy zamontować instalację, a także od zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną.

Zapotrzebowanie domu na energię elektryczną

Wielkość modułów przekłada się na ich moc. Bardzo ważne jest zatem, aby dokładnie oszacować, jakie jest zapotrzebowanie domu na energię.

Następnie trzeba zastanowić się, czy planowana instalacja ma pokryć całość zapotrzebowania, czy tylko część. W ten sposób wyznacza się maksymalną moc systemu. W tym przypadku jednak nie wszystko zależy od naszej decyzji, gdyż duży wpływ na to ma także konstrukcja dachu, poziom nasłonecznienia powierzchni czy dostępne możliwości powierzchniowe.

Niemniej szczegółowe wyznaczenie rocznego zapotrzebowania na energię jest kluczowe, aby można było obliczyć niezbędną moc instalacji fotowoltaicznych.

Powierzchnia dachu

Kolejną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przy wyznaczaniu rozmiarów modułów fotowoltaicznych, jest powierzchnia dachu, jaka będzie potrzebna pod instalację. Zdarza się, że moduły pokrywają całą dostępną powierzchnię dachu, ale nie rzadziej umieszczane są tylko na części połaci. Duże znaczenie ma też to, czy panele są układane na dachu płaskich (konieczne jest wówczas stworzenie specjalnej konstrukcji wsporczej) czy na dachu spadowym (w tym przypadku trzeba uwzględnić m.in. okna dachowe) oraz jest możliwość montażu instalacji bezpośrednio na gruncie.

Wymiary modułów

Moduły fotowoltaiczne występują obecnie w przybliżonych rozmiarach. Każdy taki moduł zbudowany jest z mniejszych jednostek, które nazywane są ogniwami. Najczęściej można spotkać moduły 60/120 ogniw hulf-cut lub 72/144 hulf-cut (w zależności od rodzaju sprzętu). To ilość, która zapewnia najlepszy stosunek mocy do wymiarów i niewielką masę całej konstrukcji.